Sök
  • Magnus Blom

Kaptenen förlänger med Lagan IBK

Uppdaterad: 28 jun 2020

Mitt i midsommarfirandet släpper Lagan IBK en positiv nyhet då trotjänaren och kaptenen David Ahlin är klar för ytterligare en säsong. Det har tagit tid innan det blev klart men nu har alltså att slitvargen Ahlin bestämt sig för att göra sin tredje raka säsong i näst högsta serien tillsammans med moderklubben.

En fantastisk person på alla sätt, som personifierar vår förening på allra bästa vis. En sann krigare som aldrig viker en tum för lagkamraterna och klubbemblemet. Dessutom en bra ambassadör som lagkapten och ett föredöme både på och vid sidan av plan, skriver kubben på sin facebooksida.

David Ahlin: - Det är ett pussel att få ihop familj och företagande, kombinerat med träningar och matcher. Jag vill ju helst spela fem år till i klubben, och nu känns det riktigt kul och skönt att det är klart med fortsättning, hälsar kaptenen på klubbens facebooksida.


50 visningar0 kommentarer

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com